Enklawa Nazistów

Doświadczenie nazistowskiego dziedzictwa w Ameryce Południowej kosztuje tylko 40 dolarów. Jest to cena jaką trzeba zapłacić żeby spędzić noc w najlepszym pokoju w hotelu del Lago, założonym w 1888 roku na brzegu jeziora Ypacarai w Paragwaju, w małej miejscowości San Bernardino, 50 kilometrów na wschód od stolicy kraju, Asuncion

Biorąc pod uwagę, że Paragwaj nie ma dostępu do morza, jeziora są najmodniejszym miejscem na wakacje. San Bernardino, jednak znane jest głównie jako miejsce, zamieszkania Josepha Mengele, Anioła Śmierci, niemieckiego oficera SS i lekarza w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Po klęsce Niemiec w II wojnie światowej, Mengele uciekł do Ameryki Południowej, gdzie ukrywał się przez dziesięciolecia.

Według niesprawdzonych teorii, jeden z najbardziej poszukiwanych nazistowskich zbrodniarzy wojennych, zmarł w San Bernardino, a nie w Brazylii, jak zwykło się przyjąć. Niezależnie od tego czy jest to tylko teoria czy prawda, istnieje wiele innych upiorów z przeszłości w tej małej miejscowości, która została założona w 1881 roku przez pięć niemieckich rodzin, a w którym to wciąż można spotkać liczną kolonię niemiecką  w większości złożoną z potomków nazistów, bo warto przecież pamiętać, że to w Paragwaju powstała pierwsza partia nazistowska po za granicami Niemiec (1927 rok).

AR-160109574

47807184

Hotel, który jest clue tego artykułu jest nadal bardzo popularny. Posiada chociażby centrum kultury, które promuje lokalne rzemiosło. Ale za jego cichą elewacją i tropikalnym otoczeniem, kryje się długi ciąg połączeń z nazizmem.

Hotel del Lago został zaprojektowany przez niemieckiego architekta,  pochodzącego z Bawarii Wilhelma Weilera. W jednym z  pokoi, Bernhard Förster – mąż  Elisabeth  Förster-Nietzsche, a szwagier filozofa Friedricha Nietzsche, dzielny odkrywca ale także teoretyk antysemityzmu – popełnił samobójstwo. Po niepowodzeniu jego projektu którym było utworzenie aryjskiej kolonii w Paragwaju, o nazwie Nueva Germania , Bernhard wybrał śmierć zamiast hańby.

ng-in-san-pedro

 

W 1930 roku, nazizm stał się bardzo popularny w Paragwaju, a Förster został uznany przez niektórych bohaterem. Jego zasługi docenił sam Adolf Hitler, który  oddał mu cześć.  Każdy  kto chce z hotelowego hallu przemieścić się do swojego suite musi przejść obok pokoju Förstera, który do dziś nosi numer 19.

W części hotelu zbudowanej z dwóch małych wież, jest ulubiony pokój jednej z najpotężniejszych kobiet w San Bernardino, pół Niemki, pół Francuzki Hildy Ingenohl, znanej jako „la Tigresa”, ze względu na jej zamiłowanie do polowań na duże koty.

TYP-427792-4323200-nazi01g_1

Była zwolenniczką nazistów, czczciła idee Hitlera i twierdziła, że jest jego przyjaciółką. Nie raz traktowała z  pogardą lokalny personel oraz nie chlubnie wypowiadała się o żydach.

 

mówi starsza kobieta z San Bernardino pamiętająca tamte czasy i tą budzącą grozę postać . Życie Ingenohl miało wiele rozdziałów. Urodziła się w Paryżu w 1874 roku i była pielęgniarką w Europie w czasie I wojny światowej, jej pasją było lotnictwo. Niektórzy mówią, że była faktycznie pilotem podczas wojny i że była jedną z pierwszych kobiet, które próbowały bezskutecznie nieprzerwanie okrążyć świat.

Po zakończeniu wojny w 1918 roku, Ingenohl przeniosła się do Ameryki Południowej. Najpierw udała się do Urugwaju, na zaproszenie Grete Goetsch, żony niemieckiego ambasadora, a następnie, do Argentyny, gdzie kierowała szpitalem niemieckim w Rosario, aż wreszcie do San Bernardino, w którym się zakochała. Kupiła 200 hektarów ziemi, ale spędzała większość czasu w pokoju w wieży Hotel del Lago.

Dziś w tym samym pokoju wciąż znajduje się łóżko typu king-size szafa z lustrem, i duży balkon, który wygląda nad wejściem do hotelu. To było małe królestwo Ingenohl, gdzie planowała jej częste wyjazdy do Europy. Kochała muzykę klasyczną i założyła orkiestrę młodzieżową. Miała nawet spotkać się ze  słynną na całym Świecie śpiewaczką  Florentín Gimenez. W 1953 roku dostała raka i wrócił do Bonn, w Niemczech.

Sam hotel dzisiaj stara się uciec od swoich nazistowskich korzeni, dumnie informuje, że wśród słynnych jego gości byli również  francuski pisarz i lotnik Antoine de Saint-Exupéry czy szwedzka pisarka Ida Bäckmann. Mimo to trudno w tym miejscu uciec od mrocznych  kart współczesnej historii świata oraz trudno uwierzyć w to, że po wojnie nie znaleźli tu schronienia uciekający z Europy SS-mani.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Enklawa Nazistów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s