Serce Camorry

Gdyby  powstawała lista najbardziej znanych rzeczy z danego kraju Włosi umieściliby na niej spaghetti, pizzę oraz swoją mafię i o ile z tych pierwszych dwóch mogą być zdecydowanie dumni o tyle ta trzecia to raczej powód do wstydu niż zadowolenia. Gdy myślimy o włoskiej mafii pierwsze co przychodzi nam do głowy to Camorra, organizacja prężnie działająca od kilku wieków na południu Włoch jednoznacznie kojarząca się z Neapolem. Nie trzeba jednak udać się do stolicy Kampanii  żeby odczuć skutki jej działalności,  70 kilometrów dalej znajduje się 50 000 miasteczko, które można jawnie określić sercem Camorry.

Avellino miasto, które na swojej oficjalnej stronie wśród wybitnych mieszkańców obok vice przewodniczego włoskiego parlamentu podaje Milly D’Abbraccio znaną aktorkę porno, mogłoby tą listę poszerzyć o wiele więcej postaci gdyby uznać, że czołowi członkowie Camorry to wybitni obywatele. Wystarczy chociażby wspomnieć Salvatore Avellino  znanego jako “Sal” jednego z głównych mafiosów włoskich działających na terenie Nowego Jorku, był tak bezwzględny, że w 1985 roku został awansowany na Capo rodziny Lucchese. Sal co prawda urodził się w USA ale jego rodzina pochodziła i wyemigrowała właśnie z Avellino. Powodem wyjazdu były zatargi z prawem i konieczność ucieczki. Znaczenie tego miejsca doceniają nawet filmowcy, którzy wiążą z nim Tonego Soprano z “Rodziny Soprano” (ma w tym mieście swoich krewnych, stamtąd też wyemigrował jego dziadek Corrado do USA).

Avellino wita swoich gości XIX wiecznym dworcem kolejowym, którego głównym punktem jest ogromny zegar. Same miasto jest odwrotnością Neapolu. Zadbane, próżno szukać tutaj śmieci tak często widocznych w stolicy Kampanii. Najbardziej imponującym jednak miejscem jest stare miasto, mały ryneczek okraszony średniowiecznym kościółkiem w otoczeniu typowo włoskich knajpek, które oprócz pysznego jedzenia mogą Cię uraczyć również noclegiem gdyż często połączone są z jakimś kameralnym hotelikiem.

1

 

 

To właśnie w tym miejscu pierwszy raz napotykam się na coś co wydaje mi się podejrzane. Do jednej z takich knajp wchodzi trójka mężczyzn w okolicach 30-roku życia. Bije od nich buta i pewność siebie, znajdują sobie stolik, zamawiają u kelnerki jedzenie i rozmawiają głośno, nie zważając na innych klientów. Jestem przyzwyczajony do tego, że Włosi wszystko robią pół tonu wyżej ale z ich zachowania można wyczytać jedno “jesteśmy u siebie i będziemy robili wszystko co nam się podoba”. Po wszystkim nie płacą rachunku i z uśmiechem na ustach opuszczają miejsce konsumpcji. Nikt ich nie gonił, nikt nawet za nimi nie krzyknął, wszystko w normie.

Z racji tego, że zatrzymałem się w tej hotelo-restauracyjce na kolejne kilka dni, mogłem bliżej poznać personel jak i właścicieli. Któregoś wieczora po jednym kieliszku wina za dużo, spytałem o sytuację opisaną powyżej. Właściciel odpowiedział klarownie

1/3 mieszkańców ma związki z Camorrą, przedsiębiorcy po to żeby mieć spokój lub dla większych zysków. Młodzi bo to dostęp do szybkiej gotówki a jak się sprawdzą to możliwość awansu jak w korporacji. Zresztą dostęp do bossów też nie jest utrudniony, to tutaj w pobliżu wzgórza, usytuowana jest dzielnica willowa gdzie mieszka większość z nich.

Rynek mamy piękny to prawda ale wystarczy przejść kilka uliczek dalej by zobaczyć “mieszkaniówki” w których możesz uraczyć się młodą Bułgarką lub w których kupisz narkotyki jakie tylko chcesz.

2

Mafia położyła w tym mieście rękę na wszystkim. Na okolicznych murach widać napisy “La Camorra non perdona” (Camorra nie wybacza) jakby ktoś miał wątpliwości czy się im sprzeciwić.

21

Wolny od mafii nie jest nawet sport. Okoliczny klub piłkarski, który nigdy do wybitnych nie należał, jest jedną z bardziej skorumpowanych drużyn we Włoszech. Nawet kilka dni temu cały świat obiegła informacja o zatrzymaniu 2 piłkarzy US Avellino i 8 członków Camorry za ustawianie wyników spotkań.

Bari - Avellino - Coppa Italia TIM 2014/15

Trudno jednak nie ulec przekonaniu, że takie zatrzymania to sporadyczne przypadki a cała ta walka to przysłowiowa walka z wiatrakami. W końcu Camorra istnieje już 200 lat, wiele wstrząsów już za nią a ona wciąż trzyma się dobrze nawet w tak pięknych miejscach.

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s