Najgroźniejsza dzielnica świata.

Sołncewo, dzielnica w południowo-zachodniej części Moskwy. Żeby do niej dojechać z najbardziej rozpoznawalnego miejsca stolicy Rosji czyli z Placu Czerwonego potrzeba około godziny, tyle zajmuje przejechanie przez tą ogromną aglomerację 25 kilometrów.

Sama dzielnica niczym nie różni się od innych dzielnic charakterystycznych dla  wschodnioeuropejskich metropolii. Ogromne, wręcz przytłaczające blokowiska, brudne chodniki i ulice przypominające swoją konstrukcją bardziej szwajcarski ser niż blat kuchenny, po których dla kontrastu raz przejeżdżają samochody pamiętające czasy słusznie minione (choć niekoniecznie w Rosji) a raz automobile na które przeciętny Polak musiałby pracować całe życie. Mimo takich dysproporcji od lokalnej ludności bije duma. Duma z tego, że wywodzą się w ich mniemaniu z najpotężniejszego kraju, mieszkają w jego stolicy i do tego w dzielnicy znanej na całym świecie. Nie dziw bierze, że mafia, która powstała w tym miejscu kilkadziesiąt lat temu z równym triumfalizmem umieściła w swojej nazwie Sołncewo.

33_big

Początek

Jest koniec lat 80-tych ubiegłego wieku,  komunizm powoli chyli się ku upadkowi. Wiatr odnowy wieje w NRD, w Polsce co raz mocniejsza staje się Solidarność,  zmiany szykują się również w Czechosłowacji. Także w Związku Radzieckim gdzie do władzy doszedł Gorbaczow i wprowadził pierestrojkę oraz polepszył stosunki z USA czuć, że ideologia Marksa i Lenina  odchodzi do lamusa. W tym czasie w Sołncewie Siergiej Michajłow, były zapaśnik i kelner  wraz z innym zapaśnikiem Wiaczesławem Iwankowem (ps. Japończyk) oraz cinkciarzem Siemionem Mogilewiczem tworzy organizację przestępczą, która już kilka lat później będzie najpotężniejszą mafią w tej części świata. Tak powstaje Sołncewska Brać.

Miejsce powstania nie było przypadkowe, jasne z jednej strony były to tereny bliskie wcześniej wspomnianym personom, z drugiej jego lokalizacja dla nowej organizacji przestępczej była idealna. Dzielnica znajduje się w końcu w pobliżu autostrady Moskwa-Ukraina, oraz w pobliżu międzynarodowego lotniska Wnukowo.

Swoich żołnierzy brać rekrutowała wśród lokalnych bezrobotnych, drobnych złodziejaszków, oraz młodzieży chcącej szybko zarobić i się wykazać. Taka taktyka spowodowała, że na początku swojego istnienia organizacja uniknęła konfliktu interesów.  Ponadto jej szeregi zasiedlili byli funkcjonariusze KGB, wspierani kadrami z Głównego Zarządu Wywiadowczego. Mafia działa według schematu siatki szpiegowskiej. Swoich rezydentów rozstawiła aż w 50 krajach świata! Między innymi w Czechach, Ukrainie, Węgrzech, Izraelu, Wielkiej Brytanii, USA, Francji, Hiszpanii a nawet w RPA.

solntsevskaya-bratva

Na swoim koncie oprócz standardowych dla organizacji przestępczych przewinień, jak haracze, kradzieże, morderstwa czy handel narkotykami Brać ma również handel ludźmi czy narządami co jasno pokazuje bezwzględność tej grupy.

Bractwo a Polska.

Apogeum swojej działalności (mimo tego, że istnieje do dzisiaj) mafia sołncewska datuje na lata 90-te,  czyli na czasy gdy w Polsce istniały 2 groźne organizacje (Pruszków i Wołomin). Pewnie tylko dlatego Rosjanie nie stworzyli w naszym kraju własnych struktur. Co nie znaczy, że nie prowadzili tutaj swoich interesów. Proces pruszkowski wykazał, że weszli w układ z Jerzym Wieczorkiem, pseudonim „Żaba”, członkiem Pruszkowa. Współpracowali chociażby w wyłudzaniu haraczy oraz przerzutach dużych ilości spirytusu czy samochodów kradzionych w Polsce i na Zachodzie.

W 2003 roku tygodnik „Wprost” podał, że rocznie wprowadzali w Polsce do obiegu około dziewięć miliardów dolarów pochodzących z działalności przestępczej, z czego prawie pięć miliardów stanowią środki prane w naszym kraju przez Sołncewo, głównie przez firmy należące do Pruszkowa.

Polowanie na bossów.

W 1994 roku za założycieli bractwa wzięło się FBI mimo, że w samej Rosji mieli status „biznesmenów” i nikt ich nie ruszał. Z tego też powodu o same dowody amerykańskiej agencji było trudno. Nie bacząc na to w 1998 roku Michajłow został aresztowany w Szwajcarii za posiadanie fałszywych dokumentów i za posiadanie nielegalnie nieruchomości (ustawa  o obcokrajowcach). Do samego procesu jednak nie doszło, gdyż główny świadek został zamordowany w Amsterdamie.

Mogilewicz natomiast problemy miał w samej Rosji gdzie został posądzony o oszustwa podatkowe. W więzieniu spędził jednak tylko 4 dni po czym wszystkie zarzuty zostały wobec niego wycofane. Od 2009 roku znajdował się również na liście 10 najbardziej poszukiwanych przestępców świata stworzonej przez FBI, ale usunięto go z niej w 2015 roku po tym jak uznano, że ściągnięcie go z powodu braku umowy o ekstradycji z Rosją jest niemożliwe.

z13933885qmogilewicz-znajduje-sie-na-liscie-najbardziej-posz

 

Dzisiaj obaj Panowie nie mają wjazdu do większości krajów świata, w samej Rosji mogą się czuć jednak bezpiecznie i kara za ich czyny raczej im nie grozi.

 

Zbrojeniowe interesy.

Mafijni bosi z Moskwy posiadają mnóstwo legalnych interesów w całej Europie, od ogromnych banków (Inkombank) przez markowe restauracje w stolicach krajów starego kontynentu po firmy przemysłu zbrojeniowego. W końcu to Mogilewicz ma udziały w takich przedsiębiorstwach jak Sukhoi (samoloty militarne) czy Army Co-op, która produkowała karabiny przeciw lotnicze i sprzedawała je chociażby węgierskim wojskom.

 

Według raportu FBI Sołncewska Brać uznana jest za najbardziej wpływową euroazjatycką organizację kryminalną na świecie. Dorobiła się największego majątku przez sprawowaną przez nią kontrolę finansową. Szacuje się, że rocznie członkowie tej grupy, których jest około 9000 zarabiają ponad 400 miliardów dolarów czyli 7 razy więcej niż posiada najbogatszy człowiek świata Bill Gates. Takie liczby robią wrażenie na młodych ludziach dorastających w południowo-zachodniej części Moskwy. Tym trudniej więc sądzić, że lata świetności Bractwa już minęły, szczególnie gdy w samej Rosji autorytarne rządy sprawuje ktoś taki jak Putin czyli człowiek wywodzący się z KGB z tej samej instytucji, która tak silnie współtworzy Sołncewską Brać.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s