Kosovo je Srbija. Serbski klub w islamskim Kosowie.

14„Kosovo je Srbija” każdy polski kibic ze stażem większym niż 8 lat pamięta to hasło. Wszystkie rodzime, ligowe stadiony obwieszone były takimi transparentami w roku 2008, na wieść o jednostronnej decyzji o oddzieleniu się Kosowa od Serbii.  Tym którzy jednak nie pamiętają warto przypomnieć, że Kosowo to odwieczne tereny serbskie, przez setki lat przybywała tam jednak napływowa ludność muzułmańska co doprowadziło do tego, że miasto to zostało zdominowane przez najeźdźców a etniczni Serbowie stali się mniejszością. W czasach Jugosławii, Kosowo miało status autonomii (własny pseudo rząd) status ten został im jednak odebrany po upadku komuny i rozpadzie państwa Jugoli. Doprowadziło to do konfliktu, którego eskalacja miała miejsce w latach 1996-1999. Wtedy to doszło do wojny domowej, do której zamieszały się państwa NATO (w tym Polska) stając po stronie Albańczyków z Kosowa. Konflikt udało się utemperować ale podziały wśród Serbów i muzułmanów mieniących się obywatelami Kosowa zostały ogromne a nawet się powiększyły.

Kolejny punkt całego sporu miał miejsce w 2008 roku gdzie Kosowo jednostronnie ogłosiło niepodległość a państwa NATO przyjęły taki stan rzeczy doprowadzając do tego, że teraz pisząc o Kosowe myślimy o osobnym kraju. Nawet jednak najważniejsze akty prawne nie zmienią tego, że po dziś dzień w tym państwie, żyje prawie 100 000 Serbów,  którzy na każdym kroku podkreślają swoje pochodzenie odseparowując się od reszty społeczeństwa, dają temu wyraz w różny sposób, również a może głównie na trybunach stadionów piłkarskich.

Mitrowica miasto na północy Kosowa. To tutaj po wojnie w 1999 roku została zesłana większość Serbów. To tutaj też swoją siedzibę ma klub piłkarski FK Trepca. Założony w 1932 roku nigdy nie odnosił większych sukcesów. Tylko sezon spędził w ekstraklasie jugosłowiańskiej, za największe osiągnięcie należy uważać finał Pucharu Jugosławii w połowie lat 70-tych. Kibice? Jak to w krajach bałkańskich, żywiołowi, rozśpiewani ale kibicom z Mitrowicy do czołówki w swoim kraju było daleko. Wszystko co najważniejsze zaczęło się dziać pod koniec lat 90-tych. Wtedy to w FK Trepcy doszło do rozłamu choć poprawniej byłoby by powiedzieć do sklonowania. Co raz bardziej napięte stosunki między muzułmańskimi mieszkańcami Kosowa a Serbami doprowadziły do sytuacji w której, Albańczycy z Kosowa założyli swój klub z taką samą nazwą i barwami. Co ciekawe zespół ten do dnia dzisiejszego gra w najwyższej lidze Kosowa, ba nosi nawet taki sam przydomek (Górnicy).

11
Po lewej herb klubu serbskiego, po prawej albańskiego.

 

To zdarzenie spowodowało, że Serbowie z Kosowa zaczęli identyfikować się z pozostałym, pierwotnym  klubem z Mitrowicy. Najpierw w czasach gdy grał on jeszcze przed odłączeniem w regionalnej lidze północnego Kosowa aż do czasów, gdy po ogłoszeniu niepodległości przeniósł się on bezpośrednio do ligi serbskiej (dziś gra na IV poziomie rozgrywek).

Kibice „górników” podczas meczów jednoznacznie dają znać częścią, którego kraju powinno być Kosowo, jak widać przekazują to również młodszemu pokoleniu.

 

Ich działalność nie ogranicza się jednak tylko  do tej na stadionie. Gdy w 2004 roku Serbowie  z Mitrowicy zostali oskarżeni o utopienie dwóch albańskich chłopców, co skończyło się spaleniem cerkwi i pozbawieniem życia ponad 20 serbskich obywateli, to kibice FK Trepca byli jednymi z tych, którzy urządzali wieczorne patrole bezpieczeństwa. Gdy w 2008 roku dochodziło do ogłaszania niepodległości to również oni wraz z okolicznymi zmobilizowanymi mieszkańcami w sile 300 osób zajęli budynek sądu ONZ wywieszając na nim sztandar Serbii, zamiast flagi Narodów Zjednoczonych. Kosztowało to areszt 14 z nich. Co ciekawe sam budynek ochraniany był przez polski posterunek policji a podczas całej akcji kilkudziesięciu z nich zostało rannych.

Reklamy

8 uwag do wpisu “Kosovo je Srbija. Serbski klub w islamskim Kosowie.

  1. Warto dodać, że nie jest to jedyny klub serbski z Kosowa FK Mokra Gora, gra w tej samej lidze choć faktycznie kibiców praktycznie nie ma w porównaniu z klubem z Mitrowicy.

    Polubienie

  2. Plan oderwania Kosova od Serbii jest częścią większej islamskiej krucjaty w Europie, wpieranej przez lewacką Brukselę. Podobna sytuacja zaczyna mieć miejsce w Macedonii, gdzie już połowę społeczeństwa stanowią albańscy kozojebcy wspierani, szczególnie przez szwajcarskich, bogatych kozojebców…

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s