Stadionowi terroryści. Czyli jak Baskowie walczyli o niepodległość.

Dzień po zamachu na autobus piłkarzy Borussii Dortmund wszystko wskazuje, że stoją za nim islamscy fundamentaliści.  Były jednak czasy i to nie tak odległe, że terroryzm nie był kojarzony tylko z islamem, można nawet powiedzieć, że dużo częściej stali za nimi rodowici Europejczycy.

Bilbao, Kraj Basków. Teren zależny od Hiszpanii, znajdujący się w północno wschodniej jego części. Jego mieszkańcy nigdy nie pogodzili się z tym, że nie są niepodległym państwem, a swoje niezadowolenie przez wiele lat wyrażali dużo mocniej niż dzisiaj bardziej słynni Katalończycy.  Wystarczy napisać, że nacjonalistyczna partia Basków w 1959 roku założyła organizacje zbrojną ETA, która w ciągu kilkudziesięciu lat swojej działalności zabiła prawie 1000 osób, wszystko to stosując  podobne metody jakich dziś używa ISIS. A z racji tego, że to co radykalne najlepiej „sprzedać” na stadionie, ETA przez wiele lat swoich żołnierzy miała właśnie tam.

Jest rok 1982 ETA jest już po swoim pierwszym spektakularnym ataku, w którym zabija premiera Hiszpanii (atak rakietowy). Na stadionie Athletic Bilbao, który święci swoje największe sukcesy od kilkudziesięciu lat (zdobywa mistrzostwo Hiszpanii) formułuje się grupa kibicowska Herri Norte Taldea (Ekipa z północnego miasta). Od początku oprócz wspólnego wspierania drużyny przyświeca im też wspólny cel ideologiczny- niepodległość wszak są kibicami klubu, w którym grają tylko Baskowie, lub osoby mające baskijskie pochodzenie ten stan rzeczy nie zmieni się jeszcze przez najbliższe ćwierć wieku.  Przez pierwsze lata działalności trudno jednak powiązać ich z ETA, wpływ ma na to głównie kryzys który dopadł drużynę Athletic pod koniec lat 80-tych i który to wyraźnie wpłynął też na to co działo się na stadionie.

Wszystko zmienia się na początku lat 90-tych w ekipie dochodzi do rozłamu, na tych którzy chcą by stadion był miejscem apolitycznym i na tych, którzy chcą krzewić idee niepodległościowe. Wygrywają Ci drudzy. Od tamtej pory grupa ma charakter bojówkowy i antyfaszystowski. Staną się stałym członkiem marszów lewackiej  Antify. Są organizatorami chociażby Dnia Imigranta w Hiszpanii podczas, którego bardzo często ścierają się z policją i przeciwnikami.

W tym też okresie zawiąże się ich współpraca z ETA. Choć już wcześniej w ich szeregach byli członkowie baskijskiej grupy paramilitarnej to dopiero teraz HNT zostanie wykorzystana jako ekipa. Jednym z działań zamachowców z kraju Basków była tzw. kale borokka, czyli walka uliczna polegająca na podpaleniach, wybijaniu szyb czy zamieszkach ulicznych i to głównie w tym przez wiele lat pomagała im „Ekipa z północnego miasta” ale to nie jedyne działania.  Gdy w 2002 roku podczas szczytu UE w Sewilli wybuchło 5 bomb, to minuta ciszy na stadionie Athletic zamieniła się w owację, podobnie w 2006 gdy na madryckim lotnisku śmierć poniosły 2 osoby a kolejnych 20 zostało rannych. W 2011 roku ETA zawiesiła działalność zbrojną tym samym wyciszając niejako działalność ekipy HNT. Radykalizm jest jednak dalej obecny na ich stadionie, co widać choćby tutaj…

…czy tutaj gdzie domagają się jasno niepodległości. Warto też zwrócić uwagę na flagę Irlandii na zdjęciu poniżej, należącą do innej grupy paramilitarnej walczącej o niepodległość Irlandii Pn. (IRA).

Członkowie radykalnej partii Basków mają również dobre kontakty w Polsce. W szczególności z Ruchem Autonomii Śląska, którego członkowie są częstymi gośćmi na śląskich stadionach. 1 kwietnia 2017 na zaproszenie RAŚ Chorzów na stadionie Ruchu Chorzów pojawiła się delegacja Basków, która to ponoć gościła również na meczu z Piastem Gliwice 2 dni później.

13

 

Reklamy

9 uwag do wpisu “Stadionowi terroryści. Czyli jak Baskowie walczyli o niepodległość.

 1. Ruch ma zgodę z Atletico Madryt więc było to działanie raczej wbrew wiedzy Chorzowian a sterowane przez RAŚ, wątpię by kibole Ruchu wiedzieli o obecności Basków.

  Polubienie

 2. 9 czerwca 1937 na stadionie Ruchu Wielkie Hajduki odbyło się spotkanie organizowane przez Śląski Związek Piłki Nożnej naprzeciw siebie stanęły reprezentacje Górnego Śląska i Kraju Basków. Baskijska reprezentacja została powołana do życia w 1915 roku i była bezdyskusyjnie najlepszą ekipą na Półwyspie Iberyjskim. Przed wizytą na Górnym Śląsku Baskowie rozgrali już spotkania w Paryżu i Czechosłowacji, spotkania te były elementem europejskiego turnee tej znakomitej ekipy. Mecz zgromadził na trybunach 12 tysięcy spragnionych emocji sportowych kibiców reprezentacji Górnego Śląska, jednocześnie ciekawych postawy jednej z najlepszych ekip piłkarskich starego kontynentu. Spotkanie było wyrównane obfitowało w wiele sytuacji podbramkowych, dodatkowo w czasie pierwszej połowy przeszła ulewa i boisko przypominało jedną wielką kałużę. Ostatecznie Ślązacy musieli uznać wyższość swoich baskijskich kolegów przegrywając 3:4. Bramki strzelali dla Basków Gorostizy, Langara 2,Emilin dla reprezentacji Górnego Śląska Wostal 2 (AKS), Ezi Wilimowski (Ruch Wielkie Hajduki ). Kibice zgromadzeni na stadionie docenili grę piłkarzy obu ekip oklaskując dobre zagrania zarówno swoich piłkarzy jak i gości.
  Równo 80 lat po tym wydarzeniu Górnoślązacy i Baskowie spotkali się w tym samym miejscu jednak w zupełnie innych okolicznościach. Przebywający na Kongresie EFA w Katowicach Baskowie zechcieli odwiedzić historyczny obiekt, na którym przed osiemdziesięciu laty spotkały się nasze reprezentacje. Chorzowskie koło Ruchu Autonomii Śląska zaangażowało się w organizację tej wizyty na samym stadionie przygotowując prezenty dla gości z kraju Basków. Przekazaliśmy okolicznościowe wydawnictwa związane z meczem, górnośląskie flagi z naszym Adlerem i garść ciekawostek dotyczących historii jak i dnia dzisiejszego naszej piłkarskiej świątyni zlokalizowanej niezmiennie przy ulicy Cichej.
  Krzysztof Szulc

  Polubienie

  1. Panie Krzysztofie, to nie była wasz pierwszy kontakt z Nacjonalistyczną Partią Basków. Możliwe, że tym razem przyczyny wizyty były okolicznościowe ale w 2006 roku gościliście u nich na jakimś zjeździe, o czym można przeczytać tutaj:
   http://rasopole.org/2006/12/lzacy-w-kraju-baskow/

   „W dniach 14-17 grudnia przedstawiciele Młodzieży Górnośląskiej (Ania Wesołowska) i Ruchu Autonomii Śląska (Piotr Długosz) reprezentowali Śląsk na zjeździe organizacji młodzieżowych dotyczącym „Prawa do samostanowienia społeczności we współczesnej Europie”, która odbyła się w Kraju Basków, organizowana przez Euzko Gaztedi, młodzieżówkę EAJ-PNV.

   Pierwszego dnia nasi przedstawiciele spotkali się prywatnie z Jose Mari Etxebarria, kierownikiem spraw zagranicznych w rządzącej Krajem Basków partii EAJ-PNV.”

   EAJ-PNV to nic innego jak partia, która założyła terrorystyczne ugrupowanie ETA. Dodam tylko, że w 2006 roku ETA jeszcze w pełni działała i popełniała zamachy terrorystyczne.

   Polubienie

 3. No przecież RAŚ należy do EFA która legalnie funkcjonuje ma przedstawicieli w Parlamencie Europejskim .Tak z ciekawości niech Pan spojrzy w jakiej frakcji jest PiS i w jakim towarzystwie.Jezeli miał autor miał jakiś konkretny cel to musiałby dokładniej zapoznać się z tematyką.Dla mnie ten tekst wygląda jak zlepek informacji, które na siłę mają coś udowadniać a faktycznie to bzdury.Specjalnie dzwoniłem do organizatora kongresu EFA nikt z gości nie był na meczu Piasta.Powiem Panu, że Baskowie byli zachwyceni naszym historycznym stadionem znali z nazwiska piłkarzy którzy osiemdziesiąt lat temu grali w tym meczu.Jezeli jest Pan kibicem RUCHU potrafi Pan wymienić choć jednego z tamtej ekipy.Odwiedzili nas fani futbolu zakochani we fusbalu tak jak my mam nadzieję że nasza reprezentacja znowu spotka się z ekipą Basków i tym razem my wygramy.Nasza mam na myśli reprezentację Górnego Śląska.

  Polubienie

  1. Zdjęcie ze stadionu i wstawka o kontaktach partii Basków z RAŚ to raptem wzmianka w ostatnim akapicie, ciekawostka nie mająca nic udowadniać nie to jest clue artykułu a działalność ekipy Athletic Bilbao i ich powiązania z ETA. Pozdrawiam.

   Polubienie

  1. Absurd to fakt. Ale chodzi o bycie przeciwwagą dla hiszpańskich nacjonalistów. Czym więcej imigrantów, lewicowych poglądów tym większe szanse na oderwanie od Hiszpanii.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s