Rajska kraina w więziennym piekle.

Więzienia, z natury uważane są za najgorsze miejsce do życia,  pozbawienie wolności, brak swobód  i większości przyjemności, do tego brak obecności drugiej płci, no i przebywane z ludźmi wątpliwej moralności. O ile te w Europie i Ameryce Północnej zachowują jakieś standardy człowieczeństwa o tyle wszędzie indziej na Świecie raczej jest to piekło na ziemi, a jednym z takich demonicznych krajów w tej kwestii jest zdecydowanie Tajlandia i osławione więzienie BANG KWANG.

Spanie w klatkach, brak jakiejkolwiek higieny, minimalne racje żywnościowe, gwałty i morderstwa, szacuje się, że 80% więźniów tego miejsca nigdy z niego nie wychodzi.

W żadnym wypadku nie próbuję jednak tym przydługim wstępem drogi czytelniku wzbudzić w Tobie empatii czy współczucia, zdaję sobie sprawę, że większość ludzi spędzająca tam swój żywot robi to nie bez przyczyny i na pewno nie z niewinności. Chciałbym jednak pokazać Ci, że istnieją miejsca gdzie życie w więzieniu to może nawet przyjemność i to nawet w tej owianej złą sławą Tajlandii.

Kilka kilometrów od Bang Kwang również w Bangkoku znajduje się drugie równie duże więzienie Klong Prem. Na co dzień przebywa tam 20 000 skazanych (różnej płci) ale ich status jest totalnie różny. Ogromną większość „lokatorów” stanowią cudzoziemcy i chyba to jest główną przyczyną tego, że są oni tak pobłażliwie traktowani. Więźniowie jeśli mają pieniądze mogą wynająć własne kawalerki (pojedyncze cele wraz z kuchnią i toaletą), mogą również w więziennej restauracji zamawiać posiłki za równowartość 1$ USD . A pieniądze mają bo o obcokrajowców dbają ambasady, które wysyłają im miesięczne diety w wysokości nawet 150$. Oprócz tego nielimitowane są odwiedziny rodzin, dostępność do prasy czy internetu a w wolnych chwilach osadzeni mogą uprawiać nawet sztuki walki takie jak K1.

Tak wygląda restauracja węzienna:\

To co jest jednak najbardziej imponujące to to, że zorganizowano tam nawet Mistrzostwa Świata więźniów w piłce nożnej i to z pełną ich otoczką gdzie zwycięska drużyna zdobyła 5000$ i replikę pucharu Świata.

„Piłkarze” grają w narodowych strojach,  są sponsorzy (tacy chociażby jak coca-cola), jest również orkiestra, zakłady bukmacherskie czy ceremonia nagradzania najlepszych zawodników. Turniej organizowany jest cyklicznie, równo z MŚ (ostatni był w 2014 i uczestniczyło w nim aż 11 „krajów”).

Jakby tego było mało, podczas spotkań poszczególne kraje mogą liczyć na swoich kibiców, inni rodacy osadzeni ubrani w te same koszulki, wywieszają flagi i transparenty gdzie dopingują swoich.

2

Najbardziej absurdalne jednak jest to, że piłkarska aktywność osadzonych nie ogranicza się jedynie do okazjonalnych Mistrzostw Świata, istnieje mini więzienna liga (jak z filmu Hooligans 2) gdzie każda z drużyn ma swoją grupę „ultrasów”. Wszystko rozpoczęło 3 kibiców Olimpique Marsylia z Francji, którzy wywiesili podczas jednego z „ligowych” spotkań transparent. Później przerodziło się to w doping a nawet jakieś mało wyszukane oprawy. Dzisiaj właściwie każdy z zespołów ma swoich „fanów”, którzy prześcigają się w kreatywności.  Istnieje nawet reprezentacja więzienna, która to  rozgrywa swoje spotkania albo ze strażnikami, albo z innymi gośćmi takimi chociażby jak piłkarze PSV Eindhoven, którzy odwiedzili areszt, rozdając tam koszulki i inne gadżety.

Cała sytuacja może wywoływać uśmiech na twarzy ale biorąc pod uwagę, że kilka kilometrów dalej znajduje się współczesny obóz śmierci w którym siedzą nie gorsi więźniowie niż Ci opisani w tym artykule a mimo to ich los jest o wiele cięższy trudno nie zastanawiać się nad sprawiedliwością i współczuciem.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł zachęcam do lektury pozostałych i śledzenia nas na Facebooku.

 

Reklamy

5 uwag do wpisu “Rajska kraina w więziennym piekle.

  1. Te więzienie jest nazywane „Więziennym Hiltonem” z racji standardów jakie w nim są. Tajowi w nim osadzeni dostają pieniądze od różnych organizacji żeby nie być biedniejszym od ich współwięźniów z innych części Świata.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s